Lato

PRZYRODA I JASKINIE

By 30 sierpnia 2018 No Comments

Zapraszamy latem i jesienią na wycieczki przyrodnicze i jaskiniowe w Tatrach Zachodnich.

WYCIECZKI PRZYRODNICZE

Tatry to jedno z najcenniejszych przyrodniczo miejsc w Polsce. Cechuje je duża bioróżnorodność i występowanie rzadkich gatunków.

Zapraszam na wycieczki przyrodnicze po Tatrach. Będziemy obserwować dzikie zwierzęta i szukać rzadkich roślin. Nauczysz się rozpoznawać gatunki i poznasz ich przystosowania do życia w górskim środowisku. Gwarantuję, że dowiesz się dużo nowego o miejscach, które wydawało Ci się, że znasz dobrze.

Wycieczki odbywają się po szlakach turystycznych, zgodnie z przepisami Tatrzańskiego Parku Narodowego i zasadami „Leave no Trace”. Wyglądają trochę inaczej niż zwykłe wycieczki z przewodnikiem: grupa jest mała, wychodzimy w góry wcześnie rano, omijamy zatłoczone szlaki. Celem wycieczki nie jest zaliczenie trasy ani zdobycie szczytu. Najważniejszy jest kontakt z  przyrodą.

Oferta jest skierowana do osób indywidualnych oraz małych grup.

Zbiórka w Kirach, przy punkcie wejściowym do Doliny Kościeliskiej.

Przewodnik: Jan Krzeptowski-Sabała

Cena: 100 PLN/osoba

W cenie: przewodnik, ubezpieczenie, sprzęt do obserwacji (lornetka na dwie osoby).

Informacje organizacyjne:
Dzieci od lat 15. Osoby niepełnoletnie tylko z opiekunami.
Należy zabrać ze sobą dowód osobisty lub paszport – trasa prowadzi w rejonie granicy państwowej.
Wymagane wyposażenie: wygodne obuwie turystyczne, kurtka przeciwdeszczowa,  ciepłe ubranie (kilka warstw czyli na tzw. cebulkę), czapka, rękawiczki, prowiant i picie, czapka z daszkiem, krem z filtrem UV.

W przypadku złych warunków atmosferycznych (np. nagła burza) organizator zastrzega sobie prawo do modyfikacji trasy, zmiany celu czy odwołania wyjścia. W razie nagłego pogorszenia się warunków atmosferycznych decyzję o zmianie trasy podejmuje na miejscu przewodnik.

 

I. WYCIECZKA „PODGLĄDANIE KOZIC I ŚWISTAKÓW”

Długość trasy: 25 km, czas przejścia: 10 godz.

Trasa prowadzi Doliną Kościeliską do schroniska Ornak a następnie wspina się na Iwaniacką Przełęcz. Z niej podchodzimy na Ornak i przez Siwą Przełęcz dochodzimy do głównej grani Tatr Zachodnich. Zaglądamy na chwilę na słowacką stronę – do Doliny Gaborowej.

Rejon pomiędzy Błyszczem, Ornakiem a Starorobociańskim Wierchem jest dobrym miejscem do obserwacji kozic i świstaków. Świstaki mają tam swoje nory a stada kozic liczą nieraz kilkadziesiąt osobników. Z ptaków często obserwuje się tam płochacze halne, pokrzywnice, siwerniaki, drozdy obrożne i pustułki. Niedaleko, na Kominiarskim Wierchu gnieżdżą się orły przednie, które polują w tym rejonie. Doliny pod nami – Pyszniańska i Starorobociańska są matecznikami dla wielu rzadkich gatunków zwierząt, więc przy odrobinie szczęścia spotkamy też innych mieszkańców Tatr, w nawet niedźwiedzia. Wracamy tą samą trasą do Doliny Kościeliskiej.

Start o godz. 6.00 w Kirach , zbiórka przy mapie przez punktem biletowym TPN

Wielkość grupy: min. 6 osób, max. 10 osób

II. PRZYRODA CZERWONYCH WIERCHÓW

Długość trasy: 15 km, czas przejścia: 8 godz.

Trasa prowadzi z Kiry do Doliny Kościeliskiej a następnie przez Dolinę Miętusią na Przysłop Miętusi. Stamtąd wchodzimy na Małołączniak. Dalej wędrujemy grzbietem Czerwonych Wierchów przez Krzesanicę i Ciemniak. Schodzimy do Doliny Kościeliskiej przez Upłaz i Adamicą.

Wycieczka daje możliwość poznania cennego przyrodniczo masywu Czerwonych Wierchów, które są terenem o urozmaiconym podłożu geologicznym i bogatej roślinności. Zobaczymy czapy krystaliczne, rzeźbę krasową i pozostałości po lodowcach. Będziemy podziwiać nawapienne świerczyny górnoreglowe, roślinność piargową i murawy alpejskie. Wśród bogatej flory zobaczymy wiele gatunków reliktowych.

Start o godz. 7.00 w Kirach, zbiórka przy mapie przez punktem biletowym TPN

Wielkość grupy: min. 6 osób, max. 12 osób

 

III. ŚCIEŻKA NAD REGLAMI

Długość trasy: 10 km, czas przejścia: 4 godz.

Trasa prowadzi Doliną Kościeliską a następnie Ścieżką nad Reglami przez Doliną Miętusią i Przysłop Miętusi do Wielkiej Polany Małołąckiej. Z niej zejście Doliną Małej Łąki. Powrót Drogą pod Regami do Kir.

Trasa daje możliwość poznania przyrody reglowej części Tatr Zachodnich – lasów,  polan, brzegów potoków, źródlisk i wywierzysk, a także sposobów czynnej ochrony przyrody w Tatrzańskim Parku Narodowym – kulturowego wypasu, koszenia i przebudowy lasu. Zobaczymy jak wiatr halny i korniki zmieniają krajobraz Tatr i poznamy rolę martwych drzew w lesie.

Start o godz. 8.00 w Kirach , zbiórka przy mapie przez punktem biletowym TPN

Wielkość grupy: min. 6 osób, max. 15 osób

Terminy:

Wycieczki rozpoczniemy 15 czerwca. Wkrótce podamy szczegółowe terminy

 

IV. WYCIECZKA JASKINIOWA

Zapraszamy na wycieczki po najpiękniejszych tatrzańskich jaskiniach.

W Tatrach występują najgbłębsze i najdłuższe jaskinie w Polsce, które są jednak dostępne tylko dla taterników jaskiniowych. Dla turystów udostępnionych jest kilka jaskiń w rejonie Doliny Kościeliskiej, które zwiedzimy podczas wycieczek: Jaskinię Smoczą Jamę, Jaskinię Mylną oraz Jaskinię Mroźną. Wycieczki odbywają się po szlakach turystycznych, zgodnie z przepisami Tatrzańskiego Parku Narodowego i zasadami „Leave no Trace”. Oferta jest skierowana do osób indywidualnych oraz grup.

Trasa: Dolina Kościeliska – Wąwóz Kraków – Smocza Jama – Jaskinia Mylna – Jaskinia Mroźna
Długość trasy: 12 km
Czas przejścia: 4-5 godz.

W przypadku grup powyżej 10 osób cena i termin do ustalenia.

Zbiórka o godz. 9.00 w Kirach, przy punkcie wejściowym do Doliny Kościeliskiej.
Cena: 120 PLN/osoba
W cenie: przewodnik, bilet wstępu do TPN, ubezpieczenie, sprzęt niezbędny do przejścia jaskini (kask, latarka), wstęp do Jaskini Mroźnej

Trasa wycieczki prowadzi Doliną Kościeliską – od jej wylotu w Kirach zielonym szlakiem do Polany Pisanej. Po drodze bramy skalne i polany z widokami na otoczenie doliny oraz Lodowe Źródło – jedno z największych tatrzańskich wywierzysk. Nad Lodowym Źródłem przejdziemy do Jaskini Mroźnej (oświetlona) a po wyjściu do Polany Pisanej. Z niej udamy się do Wąwozu Kraków – skalnego kanionu wcinającego się w Czerwone Wierchy i przejdziemy przez Jaskinię Smoczą Jamę. Sama jaskinia jest krótka, ale do jej otworu trzeba się wspiąć po drabinie i łańcuchach. To sprawdzian umiejętności przed prawdziwą jaskinią.

Po powrocie ze Smoczej Jamy podchodzimy do podnóża Raptawickiej Turni, gdzie znajdują się otwory Jaskini Mylnej. Jaskinia Mylna jest największą jaskinią turystyczną w polskich Tatrach. Jej rozgałęzione korytarze liczą łącznie 1630 metrów długości. Z otworu zwanego Oknem Pawlikowskiego jest piękny widok na górną część Doliny Kościeliskiej. Tutaj ubieramy się w kaski, zakładamy latarki i ruszamy w głąb Tatr. W jaskini panuje niska temperatura, duża wilgotność i całkowita ciemność. Przejście jaskini zajmuje około pół godziny i dostarcza sporo emocji – szlak przechodzi przez ciasne i mokre miejsca oraz półkę zabezpieczoną łańcuchami. Poza głównym szlakiem zaglądamy także do dwóch bocznych korytarzy. W czasie wycieczki poznajemy podziemny świat Tatr – budowę jaskiń i troglobionty – tajemnicze istoty, które je zamieszkują. Po wyjściu na powierzchnię z drugiego otworu Jaskini Mylnej (trochę brudni) schodzimy na dno Doliny Kościeliskiej i wracamy do Kir.

Informacje organizacyjne:
Minimalna liczba uczestników: 4 osoby.
Maksymalna liczba uczestników: 15 osób.
Dzieci od lat 10. Osoby niepełnoletnie tylko z opiekunami.
W przypadku złych warunków atmosferycznych (np. nagła burza) organizator zastrzega sobie prawo do zmiany lub modyfikacji trasy lub odwołania wyjścia.

Wymagane wyposażenie: obuwie turystyczne, peleryna lub kurtka przeciwdeszczowa, prowiant i picie, czapka z daszkiem, krem z filtrem UV.
Dodatkowe ciepłe okrycie potrzebne do jaskiń, w których niezależnie od pory roku panuje temperatura ok. 5 stopni C (długie spodnie oraz polar lub ciepła bluza).

admin

Author admin

More posts by admin

Leave a Reply